Dönüşüm Optimizasyonu

Growth Hacking Nedir? Growth Hacking’te Bilinmesi Gereken Terimler Nelerdir? – Can Durmaz

Son yıllarda pazarlama sektöründe çeşitli yeni terimler hayatımıza girmeye başladı. Başarılı bir pazarlama, artık yalnızca dönüşüm hunisinin üst kısmı ve müşteri edinme ile ilgili değil, yeni müşterileri elde tutmakla alakalı. Peki gelelim asıl konuya.

Growth Hacking Nedir?

Growth marketing türkçeye “Büyüme Pazarlaması” olarak çevirilmekte. Bir işletmenin birçok yönünü inceleyerek en etkili ve hızlı bir şekilde büyümüseni sağlayacak stratejilerin tamamını oluşturur. Ben bu kavramı aynı zamanda veri odaklı pazarlama modeli olarak tanımlıyorum.

Growth Hacking Konusunda Bilinmesi Gereken Kavramlar!

A/B Test Nedir?

A/B testi , hangisinin daha iyi performans gösterdiğini belirlemek için bir web sayfasının veya uygulamanın iki sürümünün birbiriyle karşılaştırılması yöntemidir. İki varyantı aynı anda iki farklı versiyonu aynı ziyaretçilere göstererek karşılaştırırsınız. Daha iyi bir dönüşüm oranı veren, kazanır! A/B test konusunda önerebileceğim ve çok sık kullandığım bir araç olarak Insider’ı önerebilirim. Detaylı incelemek için burayı tıklayabilirsiniz.

Bounce Rate(Hemen Çıkma Oranı) Nedir?

Kullanıcının siteye geldiği andan itibaren herhangi bir başka sayfayı ziyaret etmeden siteyi terketmesine denir. Bounce Rate nasıl hesaplanır? Bounce Rate, toplam ziyaret / siteyi terkedenler şeklinde hesaplanabilir. Örneğin: sitenize o ay toplamda 10.000 kişinin ziyaret ettiğini düşünün ve bunlardan 5.000’i ikinci bir sayfayı ziyaret etmeden siteden ayrıldığını varsayarsak hemen çıkma oranınız %50 olur.

Avarage Order Value(Ortalama Sipariş Tutarı) Nedir?

Bir web sitesinde ya da bir mobil uygulamada ve hatta mağazada bir müşterinin yaptığı alışverişte harcadığı ortalama tutar olar tanımlanabilir. Aşağıya nasıl hesaplandığını formülle anlattım. İş dünyasında kısaca AOV olarak bilinir.(Bu ifade sektörden sektöre değişiklik gösterebilmektedir.)

Peki neden bu kadar önemli? 

Şirketinizin ortalama sipariş değerini bilmek, müşterilerin uzun vadeli değerini ölçmek için gereken metrikleri sağlayarak genel çevrimiçi pazarlama çabalarınızı ve fiyatlandırma stratejinizi değerlendirmenize yardımcı olur. Kullanıcıların ne kadarlık bir alışveriş yaptığını bilmek kargo alt limitinin buna göre belirleneceği anlamına gelir. Örneğin; bir eticaret sitesinde gördüğünüz “X TL ve üzeri alışverişte kargo bedava” ifadesi tam olarak bu metriğe göre optimize edilir.

Dönüşüm Oranı Nedir?(Conversion Rate)

Toplam ziyaretçi sayısına bölünen dönüşümlerin sayısıdır. Örneğin; bir eticaret sitesi ayda 5.000 ziyaret alıyor ve 50 adet satışa sahipse dönüşüm oranı 50/5000= %1’dir. Buradaki dönüşüm iş modeline göre ya da ölçmek istediğiniz metriğe göre değişiklik gösterir. Eğer abonelik sistemi üzerine bir iş modeliniz varsa sitenize üye olma ya da form doldurma gibi aksiyonlar sizin birinci önceliğiniz ve dönüşüm olarak tanımladığınız metriklerdir. Kimi iş modellerinde herhangi bir butona tıklamak bir dönüşüm olarak tanımlanırken kimi iş modellerinde banner tıklama ya da bir videonun belirli bölümünü izlemek bir dönüşüm olarak tanımlanabilir.

Dönüşüm oranlarını artırmanın bir yolu da biraz önce yukarıda belirtmiş olduğum A/B testlerine bağlıdır. Yapacağınız A/B test sonuçlarını okuyup derin analizler sonucunda elde ettiğiniz çıktılar neticesinde varyantın tamamına pivot edebilirsiniz.

Lead Generation Nedir?

Öncelikle dijital pazarlama alanında optimizasyon ve kaliteli “lead toplayabilmek” ve bunları satışa dönüştüyor olmak çok zor bir iş modeli. Gününüzün büyük bir bölümü doğru tüketiciye ulaşıp hazırlamış olduğunuz formu doldurtabilmek ki bu gerçekten çok zor bir süreç,deneyimle sabit.

Lead Generation,bir ilgiyi bir satışa dönüştürmek amacıyla bir ürün veya hizmet için tüketici ilgisinin yaratılması sürecidir. Online pazarlamada bu genellikle bir web sitesindeki formu kullanarak bir ziyaretçinin iletişim bilgilerini toplamayı içerir.

Heatmap(Isı Haritası)

Isı haritaları çeşitli analiz biçimlerinde kullanılır, ancak genellikle belirli web sayfalarında veya web sayfası şablonlarında kullanıcı davranışını göstermek için kullanılır. Isı haritaları, kullanıcıların bir sayfaya tıkladıklarını, bir sayfada ne kadar ilerlediklerinin sonuçlarını anlamak için kullandıkları yerleri göstermek için kullanılabilir. Heatmap konusuna ayrı bir yazıda detaylıca bahsedeceğim. Bu konuda en sık kullandığım araç Hotjar‘dır. Hotjar’ı nasıl kullanabileceğinize dair yazımı da buradan inceleyebilirsiniz.

 

Umarım keyifli bir o kadar da bilgilendirici bir yazı olmuştur. Niyetim bu sektöre girecek arkadaşlarıma deneyimlerimi temel seviyede anlatabilmek ve farkındalık yaratabilmek. 🙂

Medium.com’da davranışsal iktisat üzerine araştırmalarımı ve dijital pazarlama alanındaki deneyimlerimi aktardığım yazılarımı da okuyabilir yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

 

Can Durmaz

Psikoloji, davranışsal iktisat, tüketici davranışları gibi alanlarda araştırmalar yaparak tüketicinin satın alma davranışı üzerine çıkarımlar yapmakta ve kendi iş planıma dahil etmekteyim. 8 yılı aşkındır dijital pazarlama ve e-ticaret alanında çalışmaktayım. Kariyer hayatım boyunca start-up ve kurumsal firmaların Dijital Pazarlama departmanlarında görevler aldım. Bununla birlikte Tekstil, Gıda, Kozmetik, Mobilya, Fintech gibi sektörlerde dijital pazarlama ve strateji geliştirme üzerine danışmanlık hizmetleri veriyorum.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Can selamlar! Nasılsın ? Yazını linkedin üzerinden gördüm. İçerik güzel ama keşke 1-2 örnek vermiş olsaydın daha güzel olurdu bilmeyenler için. Yinede doyurucu bir yazı tabi. Eline sağlık.

    1. Merhaba Oğuz! İyiyim sen nasılsın? Yorumlarını paylaştığın için teşekkür ederim. Aslında kısa tutmamdaki amaç bu kavramlarla yeni tanışan arkadaşlar için detay girip kafalarını karıştırmak istemedim ama neden olmasın düzenleyebilirim tabii ki 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu