Facebook Meta Reklamları

Dijital Reklamlarda Nasıl Etkili Reklam Metni Yazılır? Multi Disipliner Yaklaşım!

Herkese merhaba✋🏻

Bugün bu yazıda çok fazla zorlanmadan etkili bir şekilde reklam metni yazımının reklamlarınızda nasıl daha iyi sonuçlar yaratabileceğini öğreneceksiniz.

Dijital pazarlama faaliyetlerinde birçok arkadaşımın zorlandığı konulardan bir tanesi de etkili reklam metni yazımı konusudur. Dijital pazarlamacılar genellikle bir kampanyayı optimize etmek, metrikleri iyileştirmek ve analliz etmek gibi süreçlere odaklandığından yaratıcı bir şekilde içerik yazma tarafında geri kalabiliyorlar.

Nasıl Daha Etkili Reklam Metni Yazılır?

Dijital pazarlama alanında multi disipliner bir çalışma modelini benimsemek sizlere her zaman fayda sağlayacaktır. Nasıl yani?

Özellikle reklamlarda psikolojiden faydalanıldığını çok fazla duymuşsunuzdur ve bununla alakalı belkide çok sayıda içerik tüketmişsinizdir. Bu zamana kadar yapılan deneylerde de reklamlarda kullanılan bir ifadenin ya da bir görselin satışları etkileyebileceğini görmüş olduk.

1- Reklamlarda Kıtlık Etkisi(Scarcity)

Kıtlık Etkisi(Scarcity) Nedir?

Kıtlık Etkisi, insanların kıt olan bir nesneye daha yüksek, bol bulunan bir nesneye ise daha düşük bir değer vermesini sağlayan bilişsel önyargıdır.

Kıtlık, beynimizde olumlu, lüks ve ayrıcalıklı bir şeyle ilişkilendirilir, çünkü otomatik olarak kıt olduğunu varsayıyoruz çünkü herkes bu ürünü istiyor veya zaten satın aldı ve bu nedenle iyi bir ürün olmalıdır.

Başka bir deyişle, az bulunan nesneler ilgimizi uyandırır ve böylece hemen mevcut bir üründen daha fazla arzu edilir hale gelir.

Scacity ile ilgili daha geniş kapsamı bir yazıyı örnekleriyle birlikte aşağıdaki linke tıklayarak erişebilirsiniz.

Scarcity Etkisi Pazarlamada Nasıl Kullanılır?

Düşük stok vurgusunun gösterilmesi; stokta kalan ürün sayısını göstererek, insanları kaybetme korkusundan dolayı satın almalarını daha hızlı yapmaya motive edebilirsiniz.

Örnek bir reklam metni: Bebek bakım ürünlerinde büyük indirim devam ediyor. İncelediğin ürünlerde stoklar tükenebilir. Acele Et!

Gelin sizi harika bir kavramla tanıştırayım! —> The Picture Superiority Effect

The Picture Superiority Effect( Resim Üstünlüğü Etkisi) Nedir?

The Picture Superiority Effect(Resim Üstünlüğü Etkisi) herhangi bir bilgiyi kelime yerine resim biçiminde sunulduğunda daha kolay öğrenmemizi, hatırlamamızı ve bunu hafızamızda daha iyi saklayabileceğimizi ifade eder. Görsel uyaranlar, metinsel ifadelerden çok daha büyük bir duygusal etkiye sahiptir ve daha uzun süreli izlenimler yaratır.

Görseller yalnızca hizmetinizin algısını iyileştirmekle kalmaz aynı zamanda içeriğinizin akılda kalıcılığını ve etkisini de artıracaktır.

Kısacası başarılı bir reklam için bu kavramda anlayacağınız üzre görsel + metin kombinasyonu kullanıcılarda daha güçlü bir etki yaratıyor.

Reklamlarda Fayda ve Değer Sunmak

Reklam metinlerinde kullanıcılara sunduğunuz hizmet ya da ürünle alakalı hatta ve hatta markanızla alakalı sunacağınız faydaları belirtmeniz gerekir. Yani bir müşterinin neden sizi tercih edeceği kısım burada belirtilebilinir. Rekabet ortamında yeni bir müşteriyi kazanmak giderek zorlaşıyor ve bu durum gelecek yıllarda daha da zor bir hale gelecek. Artan reklam maliyetleri, ekonomik durağanlık, insanların psikolojik olarak yıpranmaları, bağlılık ve sadakat kavramının azalmasına neden olmaktadır.

Kendimize şu soruları soralım:

 1. Müşteri beni neden tercih edecek?
 2. Kargo bedava hizmetim var mı?
 3. Hedeflediğim kitleye ekstra indirim sunuyor muyum?
 4. Ödeme yöntemleri konusunda kolaylıklar var mı?
 5. Ürün ve hizmetin güçlü yönleri neler?
 6. Müşteri bu reklama tıklamazsa ne kaybedecek ya da tıkladığında ne kazanacak?

Social Proof Kullanımı

Social Proof Nedir?

Sosyal kanıt, 1984 yılında yazar Robert Cialdini tarafından Influence adlı kitabında ortaya atılan bir terimdir. İnsanların belirli durumlarda davranışları taklit etmek amacıyla başkalarının eylemlerini kopyalaması fikridir.

Örneğin, daha önce karşılaşmamış olabileceği bir sosyal durumda nasıl davranacağından emin olmayan bir kişi, çevresindeki insanlardan ipuçları alır ve onları taklit eder.

Pazarlamada da , sosyal kanıt benzer bir hareketi kapsar – insanlar alışveriş yaptıklarında, karar vermeden önce incelemeleri, önerileri ve başkalarının bir ürünü nasıl kullandığını ararlar.

Social Proof yalnızca üçüncü parti ürünler ile “Bu ürünü x kişi inceliyor” gibi basit bir kavram değildir. Social proof stratejik olarak uygulandığında ve kavramın geniş ölçekte araştırılmasını ve bu konuda dijital pazarlamacıların okuma yapmasını öneririm.

ÖRNEK: Eğer bir mobil uygulamanız var ve Facebook ya da Google tarafında reklam veriyorsanız uygulamanızı bu zamana kadar indiren kiş sayısını reklamlarda kullanabilirsiniz.

Kullanıcıların yorumlarını/deneyimlerini yeni kullanıcılara gösterebilir hali hazırda ürününüzü ya da hizmetinizi araştıran kişileri ikna edebilirsiniz.

En İyi Çalışan Social Proof Çeşitleri

 1. Başarı Hikayeleri
 2. Referanslar
 3. Müşteri Yorumları
 4. Sosyal Medya Kanalları
 5. Data / Sayı

Social Proof Neden Önemlidir?

Tüketicilerin %83‘ü sosyal medyada takip ettikleri bir markayı arkadaşlarına ve ailelerine tavsiye ediyor.

Alışveriş yapanların %91‘i satın alma yapmadan önce çevrimiçi yorumları okuyor.

İçeriklerim arasında en çok okunan 2 yazımı da sizlerle paylaşmak istiyorum. Markaların bu kavramları kullanarak nasıl başarı elde ettiğini de bu içerikler sayesinde öğrenebilirsiniz.

Loss Aversion(Kayıptan Kaçma)

Bu ilke, kaybetmenin acısıyla yaşanan olumsuz duyguların psikolojik olarak kazanma zevkinden kaynaklanan olumlu duygulardan iki kat daha güçlü olduğu gerçeğine atıfta bulunur. Başka bir deyişle, bir şeyi kaybetme ya da vazgeçme fikri, bizde bir şeyi kazanma olasılığından daha güçlü bir tepki uyandırır.

Loss Aversion, tüketicilerin satın alma kararlarını etkilemek ve onları motive etmek için satış ve pazarlamada sıklıkla kullanılır.

Bu nedenle kayıptan kaçınmak bizim için güçlü bir motivasyondur ve bir şeyi kaybetmekten kaçınmak için belirli, bazen mantıksız şekillerde hareket etmemize yol açabilir.

Reklamlarda Güçlü Call To Action Kullanmak:

Call To Action denilince aklımıza hemen kısa ve öz emir cümleleri geliyor. Alışverişe Başla, Hemen İndir gibi. Aslında işi bu kadarda basite indirgemenin doğru olduğunu düşünmüyorum.

Güçlü bir call to action ifadesi farklı kavramları bir arada kullanarak daha güçlü ve daha uzun bir formatta olabilir.

Örnek: X ile ingilizce konuşarak 100binlerce öğrenci arasına katılmak için uygulamayı hemen ücretsiz indir, ingilizce öğren!

Yukarıdaki call to action ifadesinde uygulamadan hizmet alan 100binlerce öğrenci olduğu vurgusu yapılarak social proof kavramından faydalanılmaktadır.

Call to action ifadesinde müşteriyi ikna edici ifadeler ile harekete geçirerek pazarlama amacımıza daha kolay bir şekilde ulaşmış oluruz.

Umarım sizin için faydalı bir yazı olmuştur. Herhangi bir sorunuz ya da karşı görüşünüz olursa bana yazabilirsiniz.

Reklam kanallarınızın performansından memnun değilseniz kurucusu olduğum convertics.co ile iletişime geçebilirsiniz.

convertics Bütünleşik Dijital Pazarlama Ajansı; butik bir dijital pazarlama ajansıyız ve ekibinizle birlikte çalışıyoruz. Odak noktamız, işletmeniz için mümkün olan en iyi sonuçları bulmak.

Facebook Reklamları ile ilgili deneyimlerimi paylaştığım içerikleri buradan inceleyebilirsiniz.

Google Reklamları ile ilgili deneyimlerimi paylaştığım içerikleri buradan inceleyebilirsiniz.

Davranışsal iktisatla ilgili araştırmalarımı buradan inceleyebilirsiniz.

Can Durmaz

Psikoloji, davranışsal iktisat, tüketici davranışları gibi alanlarda araştırmalar yaparak tüketicinin satın alma davranışı üzerine çıkarımlar yapmakta ve kendi iş planıma dahil etmekteyim. 8 yılı aşkındır dijital pazarlama ve e-ticaret alanında çalışmaktayım. Kariyer hayatım boyunca start-up ve kurumsal firmaların Dijital Pazarlama departmanlarında görevler aldım. Bununla birlikte Tekstil, Gıda, Kozmetik, Mobilya, Fintech gibi sektörlerde dijital pazarlama ve strateji geliştirme üzerine danışmanlık hizmetleri veriyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu