Facebook Meta Reklamları

Facebook Değer Optimizasyonu Nedir? Nasıl Çalışır?

Facebook gün geçtikçe optimizasyon anlamında yenilikler üretmeye devam ediyor. Facebook, 2017 Haziran ayında duyurduğu Değer(Value) Optimizasyonu seçeneği dijital pazarlamacıların ilgisini çekti. Facebook, reklamverenler kampanyalarıyla etkileşim kurduktan sonra değerli işlemlerde bulunma olasılıklarının daha yüksek olmasını kolaylaştıran iki çözüm sundu. Bunlardan biri Değer Optimizasyonu ve Değer Odaklı Benzer(Lookalike) Kitleler – bu kavrama bir sonraki yazımda değieceğim.

Dijital pazarlama uzmanları Facebook kampanyalarından reklam harcamalarından daha yüksek gelir sağlayan kampanyalar oluşturmak istiyorlar. Tam da bu devrede Facebook Değer Optimizasyonu özelliği devreye giriyor. Daha önce yalnızca tıklama, gösterimler, mobil uygulama yüklemeleri gibi metriklere dayalı bir optimizasyon seçeneğini sunan Facebook, bunlara ek olarak Değer(Value) Optimizasyon seçeneğini ekledi. Gelin birlikte inceleyelim!

Değer Optimizasyonu Nedir?

Facebook Değer optimizasyonu, Google’ın Hedef EBM teklifine biraz benzemektedir. Değer optimizasyonu, bir kişinin 7 günlük bir süre boyunca işletmenizle ne kadar harcama yapabileceğini tahmin etmek için Facebook pikselinden satın alma değerlerini tahmin etmeye çalıştığı bir optimizasyon seçeneği. Facebook, kampanyalarınızdan üretecekleri cirosal değeri yani alışveriş tutarını en üst düzeye çıkarma olasılığı en yüksek kişilere ulaşmaya çalışarak elde eder. Bunu kullanıcının Facebook Pixeli sayesinde kullanıcı davranışlarını analiz ederek yapar. Kampanyalarınızı düşük maliyetle işletmenizle daha fazla harcama yapması muhtemel kişilere reklam göstermenizi sağlar.

DEĞER OPTİMİZASYONU, MARKALARIN FACEBOOK’UN MAKİNE ÖĞRENİM YETENEKLERİNİ KULLANARAK VE FACEBOOK PİKSELİNDEN ALINAN SATIN ALMA DEĞERİ VERİLERİNE DAYANARAK DEĞERLİ KULLANICILAR İÇİN KAMPANYALARI OPTİMİZE ETMEMİZİ SAĞLAR.

 

Değer Optimizasyonu Nasıl Kullanıllır?

Değer optimizasyonu seçeneğini kullanabilmek için kampanyalarınızın “Dönüşümler” kampanyası içinde olması gerekmektedir. Reach ve Brand Awareness kampanyaları için geçerli değildir. Adım adım ilerleyelim!

1- İlk olarak Yeni Kampanya oluşturun!
2- Pazarlama amacınızı Dönüşümler olarak seçin!


3- Dönüşümler pazarlama amacınızın altında tekrardan Dönüşümler kampanya modelini seçin!
4-Reklam seti içerisinde Reklam Yayını İçin Optimizasyon seçeneğini Değer(Value) olarak seçin ve kampanyanın performansını izlemeye bırakın!

 

“Facebook, Değer Optimizasyonu seçeneğini daha verimli kullanabilmesi ve daha iyi sonuçlar sağlaması için kampanyasınızın haftada 50 dönüşüm olması gerekmektedir.”

–>Facebook Değer Optimizasyonunun çalışma mantığından birisi de; yüksek değerli dönüşümlere öncelik veir, bu reklam harcamanızdan daha yüksek getiri elde etmenizi sağlar.

Buradaki işlevsel amaç, çevrimiçi kullanım geçmişi, önceden varolan, yüksek değerli tüketicilerinkileri yansıtan kullanıcıları hedefleyerek, pazarlamacılara potansiyel tüketici tabanlarını büyütmeleri için daha akıllı bir yol sağlamaktır.

Daha önce de Facebook Lookalike modelinin nasıl çalıştığını ve faydalarını anlatan bir yazı yazmıştım. Facebook Benzer Kitleler(Lookalike Audiences) ürününün çalışma mantığını ve faydalarını anlattığım yazıyı http://candurmaz.net/facebook/facebook-benzer-lookalike-hedef-kitle-nedir-ve-nasil-olusturulur-detayli-rehber/ adresinden ulaşabilirsiniz. Ayrıca Benzer(Lookalike) Kitleler modelini kullanarak Facebook’ta Case Study çalışmasında yer aldığım yazıyı da https://www.facebook.com/business/success/ebebek adresinden erişebilirsiniz.

Daha önce Facebook Pixeli üzerinden hedef kitle oluşturarak kampanyalarını kurgulayan, Değer Optimizasyonu ve değer tabanlı Lookalike(Benzer) hedef kitleleri birçok pazarlamacının büyük olasılıkla denemeye değer bulabileceği önemli bir optimizasyon seçeneği olacaktır.

via GIPHY

Facebook kampanyaları ve optimizasyonlarıyla alakalı diğer hazılarıma göz atmak isterseniz http://candurmaz.net/facebook/ tıklamanız yeterli.

Paylaşmak güzeldir. 🙂

Can Durmaz

Psikoloji, davranışsal iktisat, tüketici davranışları gibi alanlarda araştırmalar yaparak tüketicinin satın alma davranışı üzerine çıkarımlar yapmakta ve kendi iş planıma dahil etmekteyim. 8 yılı aşkındır dijital pazarlama ve e-ticaret alanında çalışmaktayım. Kariyer hayatım boyunca start-up ve kurumsal firmaların Dijital Pazarlama departmanlarında görevler aldım. Bununla birlikte Tekstil, Gıda, Kozmetik, Mobilya, Fintech gibi sektörlerde dijital pazarlama ve strateji geliştirme üzerine danışmanlık hizmetleri veriyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu