Facebook Meta Reklamları

Facebook Dinamik Reklamlara Detaylı Bir Bakış!

Facebook Dinamik Reklamlar Nedir?

Facebook Dinamik Reklamlar, reklamverenlerin “müşterilerin kullandığı tüm cihazlarda birden fazla ürünü veya tüm ürün kataloğunu tanıtmalarına” yardımcı olmak için tasarlanmış bir çözümdür.

Yeni müşteriler edinmek veya daha önce web sitenizi ziyaret etmiş ve umursadığınız bir işlemi gerçekleştirmiş olan kullanıcılarla yeniden etkileşim kurmak için Dinamik Ürün reklamları oluşturabilirsiniz!

Prospecting için ilk dinamik kampanyanızı oluşturma!

Reklam Yöneticisi içerisinde “Ürün Kataloğu Satış” hedefi olan bir kampanya oluştur. Daha önce oluşturduğunuz Ürün Kataloğu’nu seçin ve kampanyanıza bir ad verin!

Ardından, reklamlarınızla ilişkilendirilecek ürün kümesini tanımlayın. Sunulan filtreleri kullanarak Ürün Kataloğunun tamamını ya da bir alt kümesini seçersiniz.

Ürün Seti, ürün feed’inize dahil olacak ürün seti, kategori, ürün türü, marka, fiyat, güncel fiyat, ürün, cinsiyet, durum, boyut, yaş grubu, renk veya üzerinde yer almış olabileceğiniz diğer bilgilere dayalı ürünleri tanıtmak istediğinizde güzel bir seçenek olabilir.

Ürün Seti Oluştur butonuna tıkladıktan sonra karşınıza çıkacak ekrandan stratejinize uygun ürün seti oluşturabilirsiniz. Biraz önce yukarıda bahsetmiş olduğum Ürün Seti yapısına uygun seçenekleri seçerek ürün seti oluşturabilirsiniz.

Bu bir prospecting kampanyası olduğundan, “Geniş bir kitleyi tanımlayın ve Facebook’ları ürünlerinizi kimlerin görebileceğini optimize et” seçeneğini seçin. Yaş, cinsiyet ve yer gibi hedefleme seçeneklerinizi seçin.

Dönüşüm olasılığına bağlı olarak kitleleri dahil ederek veya hariç tutarak hedeflemenizi ince ayarlamak için gelişmiş seçenekleri tıklayın. Bu, son zamanlarda web sitenizden satın almış kişilerin hariç tutulması için iyi bir seçenek olacaktır çünkü müşterileriniz yakın zaman içerisinde sipariş vermiş olabilir. Bu kişileri tekrar funnel içerisine sokmak biraz zaman isteyeceğinden dolayı hariç tutmak tıklama oranarında ve dönüşüm oranlarında iyileştirmelere vesile olacaktır.

Yeniden Pazarlama için Dinamik Reklamlar!

Web sitenizi daha önce ziyaret etmiş kullanıcıları hedefleyen dinamik reklamlar oluşturmak isterseniz Piksel ve uygulamanızdaki SDK’i kullanmayı seçmek zorundasınız.

Sepetine Ekleyenler ama Satın Almayanlar!

Başlıktan da anlaşılacağı gibi bu kişiler web sitenizde herhangi bir ürünü inceleyip sepetine ekleyen ancak satın alma işlemi gerçekleştirmemiş kullanıcılardır. Bu kullanıcılar satın alma eğilimi yüksek olan kullanıcılar olduğundan incelediği ve sepetinde bıraktığı ürünleri tekrar karşısına etkili bir içerikle sunmaktan başka şansımız yoktur.

Up-Sell Reklamlar

Up- sell stratejilerimüşterilerinizden kârınızı artırmak için iyi bir taktiktir. Belli bir ürünü gördükleri durumda, bu ürünün pahalı bir versiyonu ile yeniden hedefleme yapmak kimi reklam veren için etkili bir seçenektir.

Cross-Sell (Çapraz Satış)

Bu, ürünlerinizin kategorilerini eşleştirip daha fazla satış gerçekleştirtmek için tercih edilir. Örneğin, erkek ve kadın ayakkabısı satışı yaptığınız online bir mağazanızın olduğunu düşünelim. Erkek ayakkabısı alana kemer ya da kadın ayakakbısı alana çanta önermek cross-sell olarak tanımlanır.

Özel Kombinasyon

Bu seçenek, kendi stratejilerini oluşturabilecek gelişmiş reklamverenlere yöneliktir. Burada, hedeflemek istediğiniz kitleyi ayrıntılı bir şekilde tanımlayabilir, böylece belirli bir işlem gerçekleştiren kitleleri dahil edebilir veya hariç tutabilirsiniz. Örneğin, ürünlerinizi en son 10 gün önce inceleyen ve 10 gündür satın almayan kullanıcılara gösterebilirsiniz!

Kitlenizi tanımladığınıza göre, bir sonraki bölüme geçebilir ve reklamınızın yayınlanacağı yerleşimleri seçebilirsiniz. Varsayılan olarak otomatik yerleşimler seçilmiştir. Bunun anlamı, reklamların tüm yerleşimlerde gösterileceği anlamına gelir. Siz maliyetlerinize ve performansa göre yerleşimlerinizi optimize ederek en doğru yerleşimin hangisi olacağına karar verebilirsiniz.

Okuduğunuz için teşekkürler. Sormak istediğiniz sorular olursa seve seve cevaplamak isterim. 🙂

Paylaşmak güzeldir. 🙂

Can Durmaz

Psikoloji, davranışsal iktisat, tüketici davranışları gibi alanlarda araştırmalar yaparak tüketicinin satın alma davranışı üzerine çıkarımlar yapmakta ve kendi iş planıma dahil etmekteyim. 8 yılı aşkındır dijital pazarlama ve e-ticaret alanında çalışmaktayım. Kariyer hayatım boyunca start-up ve kurumsal firmaların Dijital Pazarlama departmanlarında görevler aldım. Bununla birlikte Tekstil, Gıda, Kozmetik, Mobilya, Fintech gibi sektörlerde dijital pazarlama ve strateji geliştirme üzerine danışmanlık hizmetleri veriyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu