Facebook Meta Reklamları

Facebook Messenger Reklamları’na Detaylı Bakış!

Facebook Messenger Reklamları Nedir?

Facebook Messenger reklamları; mobil cihaz ve Facebook Messenger uygulamasını kullanan kullanıcılara ulaşabileceğiniz bir reklam modelidir.

Facebook Messenger Reklamları Nasıl Çalışır?

Facebook Messenger reklamları diğer Facebook reklam modelleriyle aynı şekilde çalışır. Reklamları otomatik olarak en düşük maliyetle dönüşüm getirebilecek en düşük maliyetteki reklam alanında yayınlar.

Kampanya ayarları – ipuçları ve Püf Noktalar

Facebook Messenger Reklamlarının oluşturulması hem Reklam Yöneticisi hem de Power Editör’de mevcuttur. Bu tür reklamlar, Messenger mobil uygulamasının ana sayfa sekmesinde görünür. En kolay yolu, otomatik yerleşim seçeneğini belirlemektir. Facebook Messenger reklamlarını ayrı ayrı kullanmanıza izin verilmediğini unutmayın!

Facebook Messenger Reklamları, kampanya hedefine göre Trafik, Dönüşümler, Erişim, Marka Bilinirliği ve Uygulama İndirme reklam amaçlarıyla birlikte kullanılabilir.

messenger ads ile ilgili görsel sonucu

“Tüm dünYada 1,3 milyar insan sevdikleri işletmeler ve markalarla etkileşimde bulunmak ve alışveriş yapmak için Messenger’da zaman geçiriyor. Artık Messenger reklamlarıyla doğrudan ana sayfa sekmesi üzerinden yeni deneyimler keşfetme fırsatına sahipler.”

 

Messneger Reklamı Oluşturma

Reklam Yöneticisi ya da Power Editör panelinden Kampanya Oluştur adımını izleyerek yeni bir kampanya oluşturun ve ardından bir reklam verme amacı seçin.

facebook messenger reklamları

Reklam Verme amacınızı seçtikten sonra Reklam Setinize bir isim vererek Trafik alanından Messenger butonuna tıklayarak ilerleyin. (Ben Trafik hedefli reklam modelinden ilerlediğim için ben de Trafik yazıyor.)

Ardından Yönlendirme Hedefi kısmını tamamlayın!

  • İnternet sitesi alanını seçerseniz kullanıcılar internet sitenize yönlenir.
  • Uygulama seçeneğini seçerseniz, insanlar reklamlarınıza tıkladığında insanlar mobil uygulamanıza yönlenir.
  • Messenger Seçeneğini seçerseniz insanlar relamınıza tıkladığında bir messenger konuşması açılır.

Reklam Alanlarını Düzenle

Reklam alanlarınızı düzenlemeyi seçerseniz, Messenger’daki reklamları sadece birden fazla reklam alanında reklam yayınladığınızda kullanabileceğinizi aklınızda bulundurun. Kampanyanın Messenger ana sayfasında yayınlanması için Facebook’ta da yayınlanması gerekir.

Hedef Kitlenizi belirledikten sonra Reklam formatınızı seçin! Burada Tek Görsel ve Döngü(Carousel) formatında ilerleyebilirsiniz.

Messenger reklamları için ideal reklam görsel boyutu 1200*628 ve 1,9,1 görsel en boy oranıdır.

Döngü reklamı için görsel boyutu 600*600 olmak zorundadır.

Messenger Reklamları Nerede Görülür?

Facebook Messenger reklamları sadece mobil cihaz kullanan kullanıcılara ve Messenger Uygulamasında görülür.

Eğer yönlendirme seçeneğini İnternet Sitesi yaptıysanız, kullanıcılar reklamlarınıza tıkladığında internet sitesi Messenger tarayıcısında açılır ve dönüşüm Messenger tarayıcısında gerçekleşir.

Uygulama adımını seçerseniz insanlar reklamlarınıza tıklar ve mobil uygulamaya yönlenir ve dönüşüm adımı başlar.

Messenger Reklam Raporlarına Bakış!

Reklam Yöneticisi panelinden ilgili kampanyayı filtreleyin ve sağ alandaki Kırılım seçeneğini tıklayarak Platform’u(Placement) seçerek Messenger raporlarına ulaşabilirsiniz.Facebook messenger reklamları raporları

Facebook Reklamcılığı ile alakalı yazılılarımı buradan okuyabilirsiniz.

Daha detaylı bilgi ve optimizasyon önerileri için aşağıdaki formdan bana ulaşabilirsiniz.

Keyifli okumalar 🙂

Can Durmaz

Psikoloji, davranışsal iktisat, tüketici davranışları gibi alanlarda araştırmalar yaparak tüketicinin satın alma davranışı üzerine çıkarımlar yapmakta ve kendi iş planıma dahil etmekteyim. 8 yılı aşkındır dijital pazarlama ve e-ticaret alanında çalışmaktayım. Kariyer hayatım boyunca start-up ve kurumsal firmaların Dijital Pazarlama departmanlarında görevler aldım. Bununla birlikte Tekstil, Gıda, Kozmetik, Mobilya, Fintech gibi sektörlerde dijital pazarlama ve strateji geliştirme üzerine danışmanlık hizmetleri veriyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu