Facebook Meta Reklamları

Facebook Reklamları ile Kriz Döneminde Doğru Hedef Kitleye Ulaşmak!

Ekonomik açıdan bakıldığında ülkemiz ve dünyamız büyük bir krizle karşı karşıya ve birçok endüstri bu durumdan epey bir darbe almış vaziyette.

Her kriz beraberinde bir fırsatı da peşinden getirebilir elbette. Bu yazıda Facebook reklamlarında işinize değer yaratabileceğiniz bir stratejiden bahsedeceğim.

Pazarlamanın giriş bilgisi olarak kabul edeceğimiz “doğru kitleye doğru zamanda ulaşmak” daha da anlamlı bir hale geldi son dönemlerde. Vereceğimiz mesajlar daha hassas, daha açık ve net, kötü niyete yorumlanamayacak seviyede olması gerekiyor. Hatta ve hatta vereceğiniz her mesajı cinsiyet ve yaş kırılımlarına ayırarak iletmekte oldukça fayda görüyorum. 18-24 yaş arasındaki kişilerin kriz döneminde yaşadıkları kaygılar ve beklentiler, 25-35 yaş arasındaki ya da +55 yaş üzerindeki kişilerin beklentileri ve kaygılarıyla aynı değil.

🚀 Sayfanızla bağlantı kurma olasılığı yüksek olan kullanıcılara ulaşmak!

İlk olarak Business Manager üzerinden Hedef Kitle İstatistikleri bölümüne giderek markanızla birlikte hedef kitleniz yani facebook sayfanızı beğenen kişiler başka hangi hesapları takip ediyor bunun listesini çıkartın. Daha sonrasında içinde olduğumuz kriz döneminde hangi markanın ne ölçüde etkilendiği konusunda tahminlerde bulunmaya çalışın. Örneğin; facebook sayfanızı takip eden bir seyehat acentası var ise bunun üzerini çizin çünkü bu durumda en çok değer kaybeden sektörlerden bir tanesi turizm ve seyehat endüstrisi. Bir başka deyişle pazaryerleri gibi sitelerin trafiklerinin ve satış hacimlerinin yükseldiğini ya da fiyat karşılaştırma sitelerinin performanslarını yakından takip ederek marka üzerine bir hedef kitle oluşturmayı deneyebilirsiniz.

Lookalike Audiences(Benzer Kitleler)

Facebook Benzer kitleler, son derece alakalı kişileri bulmak için harika bir araçtır – ancak kaynak kitle kadar iyi performans göstereceklerinin garantisi yoktur.

💡 İpucu: Kaynak kitlenin alaka düzeyi ile boyutu arasındaki dengeyi bulmaya çalışın. Unutmayın, kaynak kitlenin içinde ne kadar çok insan varsa, Facebook’un daha doğru bir Lookalike(Benzer kitle) oluşturmak için o kadar fazla veriye ihtiyacı vardır.

Facebook Benzer Kitlelerinizi(Lookalike Audiences) geniş tutmaktan ziyade daha da küçülterek işe başlamayı tavsiye ediyorum. Örneğin; büyük bir kitle oluşturmak yerine(%10) gibi, daha küçük hedef kitleler üzerinde odaklanın. %1 ve %1-2 boyutunda hedef kitleler oluşturarak her birini test edin ve sizin için en iyi performans gösterine odaklanarak düzenli olarak optimize etmeye çalışın!

Daha geniş hedef kitlelere ulaşmaya çalışmak ve benzer hedef kitle mantığından uzaklaşmak gereksiz maliyet ve efor yaratabilir.

İçinde bulunduğumuz süreç yeni müşteri kazanımı konusunda iş modeli çerçevesi içerisinde bakıldığında bize harika fırsatlar sunuyor. Hizmet verdiğiniz sektöre göre yeni kullanıcı rakamları 5-6 kat artmış vaziyette. Tam da bu noktada Facebook ile yeni müşteri kazanımını daha sonraki süreçler için bütüncül bir tablo çizebilirsiniz. Elde etmiş olduğunuz müşteriler remarketing(Criteo,RTB House, Google, Facebook) havuzunuzu doldurarak cirosal anlamdaki hacminizi de artırabilir.

Kazandığınız yani sitenize üye yapmış olduğunuz kullanıcıları daha da segmente ederek farklı farklı senaryolar çalışılabilir. Örneğin; bu süreçte sitenize üye olmuş ancak alışveriş yapmamış(OrderCount: 0) kullanıcılar bilinen kilişe kurgu olmakla birlikte bu dönemde daha da önemli hale gelmeye başladı. Sitenize üye olup ama alışveriş yapmayan kullanıcıların sizinle ne gibi bir derdi olabilir ki, bunu düşünmek gerek.

Facebook Benzer Kitleler üzerine daha önce yazmış olduğum iki yazıyı okumanızı ve faydalanmanızı öneririm.

Medium.com üzerinden diğer yazılarıma da ulaşabilirisiniz.

Sevgiler

Can Durmaz

Psikoloji, davranışsal iktisat, tüketici davranışları gibi alanlarda araştırmalar yaparak tüketicinin satın alma davranışı üzerine çıkarımlar yapmakta ve kendi iş planıma dahil etmekteyim. 8 yılı aşkındır dijital pazarlama ve e-ticaret alanında çalışmaktayım. Kariyer hayatım boyunca start-up ve kurumsal firmaların Dijital Pazarlama departmanlarında görevler aldım. Bununla birlikte Tekstil, Gıda, Kozmetik, Mobilya, Fintech gibi sektörlerde dijital pazarlama ve strateji geliştirme üzerine danışmanlık hizmetleri veriyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu