Google Ads: Yerel Kampanyalar Nedir? Nasıl Açılır? Detaylı Anlatım!

0
849
google_yerel_kampanyalar

Yerel Kampanyalar Nedir?

Türkiye’de henüz beta seviyesinde olan ve yalnızca bazı markalara özel kullanıma sunulan bir reklam modeli. Türkiye’de bu reklam modelini kullanan ilk kişilerden birisiyim. Bu konudaki deneyimlerimi sizlerle paylaşmak istedim.

Yerel kampanyalar; Arama Ağı, Haritalar, Google Görüntülü Reklam Ağı(GDN) ve Youtube gibi alanlarda offline mağazalarınızı listelemenizi, tanıtmanızı sağlayan bir reklam modelidir. Yerel Kampanyalar kısaca perakende zincirleri için mağaza ziyaretini en üst seviyeye çıkarmayı ve mağaza dönüşüm sayısını artırmayı hedefler.

Google son birkaç yıldır üzerinde durduğu Mağaza Ziyaretleri başlığını giderek geliştirerek reklam algoritmalarını ve reklam modellerini buna göre geliştiriyor. Giderek şekillenen ve evrimleşen müşteri yolcukları reklam modellerini de paralel şekilde etkiliyor ve geliştiriyor.

Google Yerel Kampanyaları kullanabilmek için ilk önce Google My Business üzerinden bir hesap oluşturmanız ve tüm mağazalarınızı burada konumlarını eklemeniz gerekmektedir. Google My Business hesabınızı da Google Ads ile bağladıktan sonra işiniz oldukça kolay.

Yerel Kampanyaları açabilmek için birkaç koşul sunuluyor. Bunlar;

  • Birden fazla mağazaya sahip olmak.
  • Google My Business hesabınızı Google Ads’e bağlamak
  • Mağaza ziyaretleri dönüşümünü izlemek özelleğini kullanma(bunun için hesap yöneticiniz size yardımcı olacaktır)

Yerel kampanyaları oluşturmak çok fazla efor harcanıza gerek yok. Genel yapısı itibariyle kampanya oluşturmak oldukça kolay. Bu kampanya için bütçenizi belirleyip, reklam metinlerinizi yazıp mağazalarınızı da belirledikten sonra yapacak çok fazla bir şeyiniz kalmıyor.

Yerel Kampanyalar Nasıl Görünür? 

Yerel Kampanyalar Google Arama Ağı, Google Görüntülü Reklam Ağı, Youtube ve Google Haritalar alanında gösterilir. Gelin bu alanları daha yakından inceleyelim!

Youtube

google_yerel_kampanyalar_youtube

Google Haritalar

Müşteriler, Google Haritalar üzerinde işletmelerinizin konumlarıyla alakalı benzer konumlar aradığını reklamlarınız tetiklenir ve en yakın mağaza konumlarını size listeler.

google_yerel_kampanyalar_haritalar

Arama Ağı

Google, yapılan arama terimlerini reklamlarınızla en iyi şekilde ilişkilendirecek şekilde optimize eder.

google_yerel_kampanyalar_aramaagi

Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Google ile alakalı diğer yazılarımı buraya tıklayarak kolayca erişebilirsiniz.

Sevgiler

PAYLAŞ
Önceki İçerikFacebook Benzer Hedef Kitleler(Lookalike Audiences) için En İyi Uygulamalar!
Sonraki İçerikFacebook Erişim ve Sıklık Reklamları Nedir? Nasıl Kullanılır?
Psikoloji, davranışsal iktisat, tüketici davranışları gibi alanlarda araştırmalar yaparak tüketicinin satın alma davranışı üzerine çıkarımlar yapmakta ve kendi iş planıma dahil etmekteyim. 6 yılı aşkındır dijital pazarlama ve e-ticaret alanında çalışmaktayım. Kariyer hayatım boyunca start-up ve kurumsal firmaların Dijital Pazarlama departmanlarında görevler aldım. Dijital Pazarlama, Dönüşüm Oranı Optimizasyonu ve Yönetimi konularında danışmanlık hizmeti veriyorum.