Google Adwords

Google Adwords Arama Ağı Reklamlarında Kalite Puanı Yükseltme Teknikleri!

Kalite Puanı Nedir?

Kalite puanı; reklamlar, anahtar kelimeler ve açılış sayfalarınızın kalitesine ilişkin bir tahmindir.

Adwords arama ağı reklamlarının temelini anahtar kelimeler oluşturmaktadır. Bir arama ağı kampanyasının temelini ne kadar sağlam yaparsanız kampanyanızdan o denli performans alabilirsiniz. Mimari bir yapının depreme dayanıklı olabilmesi için binanın kolonlarının o derece güçlü inşaa edilmesine benzetebilirsiniz.

Arama ağı reklamlarında kalite puanı yükseltecek birçok çalışma var. Yukarıda da bahsettiğim gibi arama ağı reklamını açarken anahtar kelime eşleme modellerini de dikkatli seçmek gerekiyor. Yanlış bir anahtar kelime eşleme modeli seçerseniz reklamlarınızdan çok fazla dönüşüm alamayabilirsiniz.

Google Arama Ağı anahtar kelime eşleme seçenekleriyle alakalı yazımı okuyabilir, kampanyanızı bu yönde geliştirebilirsiniz. Yazı için burayı tıklayabilirsiniz.

İlgili resim

Gelin madde madde kalite puanını yükseltebilmek için neler yapabiliriz bunlara bakalım!

1- 30 günlük bir arama terimi raporu indirerek kalite puanınız 5 ya da 6’dan küçük olan kelimeleri filtreleyin. 30 günlük zaman zarfı içerisinde tıklama sayısı, tıklama oranı ve dönüşümü az olan kelimeleri anahtar kelimeleri durdurun.

2- Dönüşüm oranı düşük ve yüksek maliyet gösteren anahtar kelimeleri durdurun.

3- Kalite puanını etkileyen en önemli unsurlardan biri de reklam metninizin anahtar kelimeyle alakalı olup olmadığıdır. Anahtar kelimenizi mutlaka reklam metninizde geçirmeye çalışın. Kullanıcı arama yaptığı anahtar kelimeyi ya da ona yakın bir kelime öbeğini reklamda görmesi o reklama tıklama eğilimini arttır. Üstelik bu işlem dönüşümle sonuçlanırsa tadın yenmez ve Google sizi ödüllendirir ve kalite puanınız artar.

4- Yukarıda da bahsettiğim gibi anahtar kelime eşleme seçenekleri kalite puanını arttırma konusunda oldukça etkilidir. Anahtar kelimeyi yanlış eşleme seçeneğiyle eklediyseniz ve çok gösterim alıyor ve reklamlarınıza tıklanmıyorsa eşleme seçeneğini kontrol etmelisiniz. Anahtar kelimenizi Geniş Eşleme türünden Tam Eşleme seçeneğine geçirerek şans verebilirsiniz.

5- Kalite puanınızın düşük olmasının nedenlerinden biri de açılış sayfanızın hatalı ya da açılış süresinin çok uzun olmasıdır. Kullanıcılar sayfa açılış hızı 3 saniyenin üzerinde olan sayfaları terkettiğinden açılış sayfa hızınızı optimize etmeyi unutmayın!

Kısacası; Kalite Puanızın iyi olması aslında bir zincirin halkası gibidir. Anahtar Kelime –> Reklam Metni–> Dönüşüm Sayısı–> Sayfa Açılış Hızı olarak özetleyebiliriz.

Şimdilik görüşmek üzere 🙂

Can Durmaz

Psikoloji, davranışsal iktisat, tüketici davranışları gibi alanlarda araştırmalar yaparak tüketicinin satın alma davranışı üzerine çıkarımlar yapmakta ve kendi iş planıma dahil etmekteyim. 8 yılı aşkındır dijital pazarlama ve e-ticaret alanında çalışmaktayım. Kariyer hayatım boyunca start-up ve kurumsal firmaların Dijital Pazarlama departmanlarında görevler aldım. Bununla birlikte Tekstil, Gıda, Kozmetik, Mobilya, Fintech gibi sektörlerde dijital pazarlama ve strateji geliştirme üzerine danışmanlık hizmetleri veriyorum.

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. Güzel teknikleri, adwords konusu artık çapın olmazsa olmazı. Google seo olayını reklam yüzden baya askıya aldı. İlk 4 reklam, sonra 4 harita ve sonra saçma sosyal ağlar, bunun sebebi para ile reklam verin seo ilke boşuna uğraşmayın deyişi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu