Dönüşüm Optimizasyonu

Etkili Pop-Up Kullanarak Dönüşüm Oranı Artırmanın Yolları?😬

Etkili Pop-Up Kullanarak Dönüşüm Oranı Artırmanın Yolları?😬

Son zamanlarda özellikle global ölçekli yapılan araştırmalarda kullanıcıların pop-uplara tepkisinin verimsiz olduğu ve kullanıcıların pop-upları”rahatsız edici” bulduğu paylaşıldı. Bu araştırmalardaki rahatsız edici pop-uplar nedir mesela? Bir siteyi ilk defa ziyaret ettiğinizi düşünün ve bu siteye alışveriş yapma niyetinizin yüksek olduğunu varsayın! Karşınıza “İlk Alışverinize 20 TL Hediye” gibi bir pop-up çıkması sizi rahat etmekten ziyade websitenin sizi tanıyarak sizi fırsat sunmasını herkes doğru ve mantıklı bulur. Bu durum bir sonraki alışverişi de dolaylı olarak tetiklemeye kullanıcıyı tekrar websitenizi ziyaret etmesine olanak sunar.
Sizlerle kozmetik ve kişisel bakım sektöründe kullandığım pop-up kullanımından bahsediceğim.

Etkili Pop-Up Nasıl Kullanılır? 

1-Google Analytics ve Hotjar Kullanımı

Kullanıcılarınızın hangi sayfalardan ayrıldıklarını iyi analiz edin! Bu konuda Google Analytics ve Hotjar verileri size doğru yolu gösterecektir. Özellikle Google Analytics üzerinden pop-up iletişimi yapmak istediğiniz sayfayı tespit ettikten sonra bunu daha da ileri seviyeye taşıyarak cihaz, yaş, cinsiyet gibi kırılımlarla ayrı ayrı analiz edip kurguyu oluşturarak ilerlemenizi öneririm.

2-Google Tag Manager ile Scrool Takibi

Google Tag Manager ile Scroll Dept kurgusunu yaparak kullanıcılarınızın sayfanın %kaçına kadar geldiği ve terk ettiği konularını anlamanız için kullanmanızı tavsiye ederim. Kullanıcılarınızın sitenizle nasıl etkileşim kurduğunu anlamanızı sağlar. Bu entegrasyon için başka bir yazımda nasıl yapıldığını anlatacağım, konunun bütünlüğünü bozmayalım.😃

3-Product Recommendation Pop-Up Kullanımı

Yukarıda bahsettiğim Bounce Rate’i yüksek olan sayfalarda indirim önerileri yapmak kullanıcıları sitede daha uzun vakit geçirmesini sağlar. Recommendation algoritmalarını bu noktada devreye alarak Smart Offers, Top Sellers, Alternative Products gibi recommendation seçeneklerini kullanarak contribution rate ve conversion rate oranlarını analiz edebilirsiniz. 👊

📣Best Practice

  • Bounce Rate Yüksek Olan Sayfalar
  • Bounce Rate Yüksek Olan Ürün Sayfaları
  • Ortalama Oturum Süresi Düşük Olan Kategori Sayfaları
  • Ortalama Oturum Süresi Düşük Olan Ürün Sayfaları

pop-up ürün önermesi

4-Exit Intent(Çıkış Eğilimi) Küçümsemeyin!

Exit Intent konusu kullanıcı davranışını öğrenmenin en iyi yöntemlerinden biridir. Gerçek şu ki, iyi bir çıkış hedefi kampanyası değer katabilir ve ziyaretçilerine web sitenizde kalmaları için bir neden verebilir.

Pazarlamacılar olarak, daima hedef kitlemizin zihinlerine girmeye çalışıyoruz. Nasıl düşündüklerini bilmek istiyoruz, böylece onlara daha etkili pazarlama çalışmaları yapabiliriz.

5-Cross Category Pop-Up Kullanımı

Yaptığımız bir çok analiz sonucunda ziyaretçilerin farklı farklı davranışlar sergilediğini gördüm. Örneğin kadınların büyük bir çoğunluğunun en çok satın aldığı ürün cilt bakımı ve yaşlanma karşıtı ürünler.

Burada önemli olan nokta satış datanızı iyi analiz edecek kabiliyeti geliştirmek. Kullanıcılar cilt bakım kategorisinden ürün alırken başka hangi kategoriden ürün alıyorlar analizleri bizleri doğru sonuca ulaştırdı. Örneğin; Saç Bakım kategorisinden herhangi bir ürün alan kullanıcıların %30’undan fazlası x kategorisinden ürün alıyorlardı. Bu veride x kategorisindeki indirimi hangi kullanıcı kitlesine göstermemiz gerektiği bilgisini verdi. Doğru zaman, doğru cihaz, doğru yaş kırılımı gibi detay ve kırılımları da işin içine dahil edince rakamlar hepimizi mutlu etti. Sitenizde çok sayıda kategoride kampanya var ve sitenizde geçirilen ortalama süre boyunca tüm kampanyaları kullanıcılarınıza gösteremeyebilirsiniz ve kullanıcılarınız google ads,criteo, instagram, facebook gibi kanallarından direkt kategori ve ürün sayfalarına yönleniyorsa bazı kampanyalarınızı kaçırıyor olabilir. Bu detayı atlamamanızı tavsiye ederim.

Umarım faydalı bir yazı okumuşsunuzdur. 👍

Beni https://medium.com/@candurmaz üzerinden takip edip yazılarımı okuyabilirsiniz.

Can Durmaz

Psikoloji, davranışsal iktisat, tüketici davranışları gibi alanlarda araştırmalar yaparak tüketicinin satın alma davranışı üzerine çıkarımlar yapmakta ve kendi iş planıma dahil etmekteyim. 8 yılı aşkındır dijital pazarlama ve e-ticaret alanında çalışmaktayım. Kariyer hayatım boyunca start-up ve kurumsal firmaların Dijital Pazarlama departmanlarında görevler aldım. Bununla birlikte Tekstil, Gıda, Kozmetik, Mobilya, Fintech gibi sektörlerde dijital pazarlama ve strateji geliştirme üzerine danışmanlık hizmetleri veriyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu