Facebook Meta Reklamları

Facebook Alaka Düzeyi Puanı Nedir ve Nasıl Yükseltilir?

Facebook Alaka Düzeyi Puanı Nedir?

Facebook alaka düzeyi puanı yayınlamış olduğunuz reklamın hedef kitlenizle ne derece ilgili olduğunu göstermek için kullanır.  Facebook’ta reklam alaka düzeyini yükseltmek için reklam kreatifinizi yani reklamın görselini, metnini ya da hedef kitlenizi optimize etmeniz gerektiğini belirtir.

Facebook, alaka düzeyi puanını belirli parametreleri bir araya getirerek hesaplar. Nedir bu parametreler? reklamlarınıza tıklamalar, beğenmeler, paylaşımlar, yorumlar, uygulama yüklemeleri, video görüntülemeleri ve hatta olumlu ve olumsuz görüşleri dikkate alarak hesaplar.

Unutmayın! Alaka düzeyi puanını yalnızca reklam sekmesnde görebilirsiniz.

Facebook, reklamlarınızın hedef kitlenizle ne kadar alakalı olup olmadığına dair 1 ile 10 arasında bir değer atar. Dediğim gibi bu değer yukarıda bahsettim kriterlerden meydana gelmektedir. 1 en düşük 10 ise en yüksek puanı ifade etmektedir. Bir reklamın alaka düzeyi puanını görebilmeniz için en az 500 gösterim alması gerekmektedir. Facebook açık artırma esnasında bu değerleri göz önünde bulundurmaz. Siz de fark edeceksiniz kalite puanınızın düşük olduğu reklamlarda bile tahmin ettiğinizden daha iyi dönüşümler olacaktır.

Her reklam hedef kitlenizle uyumlu olmaz. Her kullanıcı farklı reklamlara ilgi gösterir.

Facebook Alaka Düzeyi Puanı Nasıl Yükseltilir?

  • Facebook kampanyalarınızda olabildiğince kırılımlı ilerlemek optimizasyon yapma alanınızı daha da genişletir. Örneğin kampanyalarınızı yaş ve cinsiyet özelinde kırmak hangi reklamın hangi yaş aralığında ilgi görüp görmediğini bu vesileyle anlayabilir ve buna göre yaş kırılımını genişletir ya da daraltabilirsiniz. Alaka düzeyini arttırabilmek için hedef kitlenizi mümkün olduğunca daraltmakta fayda var. Nedeni de geniş bir hedef kitle hedeflediğinizde herkesin ilgisini çekmek çok kolay olmayacaktır dolayısıyla reklamlarınıza verilen tepkiler az olabileceğinden alaka puanınız da düşük olacaktır. Tekrar ve tekrar söylemekte fayda var –> hedef kitlenizi daraltın!
  • Reklamlarınızı belirli aralıklarla güncellemekte yeni reklamlar açmakta fayda var. 3 aydır aynı kullanıcıya aynı reklamla ilgisini çekmek oldukça zor olacaktır. Bunu sıklık metriğinden görebilirsiniz.
  • Reklamlarınızın kreatifi yani görsel ve metinlerine odaklanmakta fayda var. Hedef kitlenizin reklamlarınıza vereceği reaksiyonu tahmin etmeye çalışın ve görsel içeriğini ve reklam metnini buna göre düzenleyin. Facebook son yıllarda video içeriklerin daha fazla dikkat çektiğini ve etkileşim yarattığını belirtmekte. Siz de video tarzı içeriklerle alaka düzeyi puanınızı artırabilirsiniz.

Facebook ile alakalı diğer yazılarıma buradan ulaşabilirsiniz.

Davranışsal pazarlama konularındaki yazılarımı da buradan okuyabilirsiniz.

Can Durmaz

Psikoloji, davranışsal iktisat, tüketici davranışları gibi alanlarda araştırmalar yaparak tüketicinin satın alma davranışı üzerine çıkarımlar yapmakta ve kendi iş planıma dahil etmekteyim. 8 yılı aşkındır dijital pazarlama ve e-ticaret alanında çalışmaktayım. Kariyer hayatım boyunca start-up ve kurumsal firmaların Dijital Pazarlama departmanlarında görevler aldım. Bununla birlikte Tekstil, Gıda, Kozmetik, Mobilya, Fintech gibi sektörlerde dijital pazarlama ve strateji geliştirme üzerine danışmanlık hizmetleri veriyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu