Facebook Meta Reklamları

Facebook Benzer(Lookalike) Kitle Nedir ve Nasıl Oluşturulur? – Detaylı Rehber

Facebook Benzer Kitle Nedir?

 

lookalike audiences ile ilgili görsel sonucuFacebook Benzer(Lookalike) kitleler, kısacası mevcut ziyaretçilerinize ve sayfanızı beğenen kullanıcılara ulaşmanızı sağlayan bir Facebook ürünüdür. Bunun yanısıra Facebook pixel üzerinden herhangi bir dönüşüm (Purchase, View Content, AddtoCart, Lead, AddPaymentInfo vb) işlemlerini  gerçekleştirmiş kullanıcılarınızın davranışlarına benzer potansiyel müşterilere ulaşmanızı sağlar.

 

 

Eğer daha fazla yeni müşteriye ulaşmak ve ROI hedeflerinizi büyütmek istiyorsanız Facebook LookalIke ( Benzer Kitleler) tam size göre.

Burada belirlemiş olduğunuz stratejiyi göz onunda bulundurarak hareket etmenizde fayda var. ÖRNEK: Eğer mobil uygulama yüklemelerinizi arttırmak ve yeni kullanıcılara ulaşmak gibi bir strateji belirlediyseniz mevcut uygulamanızı indirmiş kullanıcıları kaynak kitle göstererek ilerlemenizde fayda var. Bu durum sizi hedefinize daha hızlı bir şekilde ulaştıracaktır.

Facebook, App indirme kampanyalarında iddalı olduğunu her platformda dile getirmekte. Ben de tecrübelerime dayanarak şunu söyleyebilirim ki Facebook bu konuda iddaalı olmakta çok haklı. 🙂 Facebook’un App indirme kampanyalarıyla alakalı yaşadığım tecrübeyi de detaylı bir şekilde çok yakında paylaşacağım.

CRM DATASINI FACEBOOK’A YÜKLEMEKTEN KORKMAYIN!

crm data ile ilgili görsel sonucu

Genellikle sektörde duymuş olduğumuz soru şu: Müşterilerimizin bilgilerini neden Facebook ile paylaşalım?

Yüklemiş olduğunuz CRM datasına özel bir Dönüşüm reklamı açtığınızda sonuçları görmek eminim ki sizleri de sevindirecektir.

Mutlaka Yapılması Gereken!

Oluşturmuş olduğunuz CRM Datasının Lookalike kitlesinin mutlaka kitle çakışmasına bakın!

Facebook Benzer Kitle Nasıl Oluşturulur?

İlk olarak Hedef Kitleler alanına gelip Hedef Kitle Oluştur alanına tıklıyoruz. Ardından Benzer Kitle Oluşturma kısmına tıklıyoruz. Açılır pencereden Kaynak kısmına mevcut kitlenizi ekleyerek Konum bilgisini girerek kitle büyüklüğünü belirliyorsunuz. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta kitle boyutunuzun %’kaçlık bir kitleden oluşması ya da o ülkenin % kaçı içerisinden bir benzer kitle oluştursun. Buradaki aralığı uzun tutarsanız mevcut kitlenizin aksiyonlarına benzer davranışlardan o kadar uzaklaşır. %1’lik kısmı almakta fayda var.

Önemli Notlar:

  • Kaynak kitlenizin en az 1.000 kişiyi barındırması gerekmektedir. Facebook burada 1.000 ila 50.000 arasındaki kişi gurubundan oluşan bir kaynak kitlesini kullanmayı tavsiye ediyor.
  • Benzer Hedef Kitlenin oluşturulması zaman alabilir. Bu genellikle 6 ila 24 saat sürebilir. Ama son zamanlarda bu zaman çok daha az sürmektedir.
  • Benzer Hedef Kitleniz 3 ila 7 gün arasında güncellenir ve içerisine yeni kullanıcı eklendiği gibi sitenizi ziyaret ettikten sonra bu kitleden azalmalar meydana gelir ve başka bir hedef kitle içerisine girer. Örneğin: Daha önce web sitenizi ziyaret etmemiş bir kullanıcıyı hedefliyorsanız ve bu kullanıcı reklamınıza tıklıyor web sitenize ulaşıyorsa o kullanıcı artık yeni kullanıcı değil remarketing listelerinize dâhil olmuş olur.
  • Tek bir kaynak kitleden 500 adet Benzer Hedef Kitle oluşturabilirsiniz.
  • Kaynak hedef kitlenizde, hedeflemek istediğiniz ülkeden/ülkelerden kişilerin bulunması gerekmez. Örnek olarak, Türkiye’den 100.000 kişilik bir kaynak hedef kitleniz varsa, bunu kitleyi kullanarak Almanya’daki benzer kişilerden bir Benzer Hedef Kitle oluşturabilirsiniz.

Facebook Benzer Kitleler ürününden umarım sizler de güzel sonuçlar elde edersiniz. Benzer kitlelerin bol conversion getirmesi dileğiyle dostça kalın! 🙂

Facebook reklamlarıyla alakalı diğer yazılarıma buradan ulaşabilirsiniz.

Can Durmaz

Psikoloji, davranışsal iktisat, tüketici davranışları gibi alanlarda araştırmalar yaparak tüketicinin satın alma davranışı üzerine çıkarımlar yapmakta ve kendi iş planıma dahil etmekteyim. 8 yılı aşkındır dijital pazarlama ve e-ticaret alanında çalışmaktayım. Kariyer hayatım boyunca start-up ve kurumsal firmaların Dijital Pazarlama departmanlarında görevler aldım. Bununla birlikte Tekstil, Gıda, Kozmetik, Mobilya, Fintech gibi sektörlerde dijital pazarlama ve strateji geliştirme üzerine danışmanlık hizmetleri veriyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu