Google Adwords

Google Ads: Haftalık Optimizasyon İpuçları

Bu yazıda Google Ads kampanyaları nasıl optimize edilir, optimizasyon yaparken nereden başlamalıyım gibi soruların yanıtlarını arayacağız.

Google Ads oldukça dinamik bir yapıdadır. Özellikle rekabetin yoğun olduğu sektör ve ürün gruplarında optimizasyonlar günlük olarak bile yapılabiliyor ancak Google amca bunu çok önermiyor, yani kampanyanın ayarlarıyla oynamanızı istemiyor. Biz performans pazarlamacılar çok rahat durmaz, sürekli kurcalamak daha iyi bir konuma getirmek için arap atı gibi koşarız. Google Ads reklam modelleri ve kampanya stratejileri için Google Ads bölümünü incelemenizi tavsiye ederim.

Özellikle büyük hesaplardaki(Google Ads hesabında 100+ kampanyası olanlar) günlük optimizasyon yapacak konumda değiller, işin büyük çoğunluğunu yapay zekaya devretmek durumundadırlar. Hal vaziyet böyleyken haftalık olarak Google Ads hesabında ne yapılabilir, uygulamamız gereken görevler nelerdir hep birlikte inceleyelim.

  • Arama Ağı kampanyalarınız için mutlaka haftalık olarak “arama terimleri” raporunu inceleyin. Reklamlarınız hangi anahtar kelimelerde gösteriliyor, hangi kelimelerden trafik alıyorsunuz mutlaka bilin. Anahtar kelimeler bir kampanyanın omurgası görevindedir, omurgayı sarsarsanız toparlanması zor olabilir. Arama terimleri raporunda dikkatinizi çeken, yüksek trafik getiren anahtar kelimeleri mutlaka reklam grubununa ekleyebilir ya da yeni bir reklam grubu yaratarak ilgili anahtar kelimeye özel reklam metni yazabilirsiniz.
  • Anahtar kelime durumunu kontrol ettikten sonra reklamlarınızın performansına muhakkak göz atın. Reklamların tıklanma oranlarına ve dönüşüm oranlarını yakından inceleyin. Bu iki metriği iyileştirdiğiniz takdirde reklamlarınızın kalite puanı da otomatikman yükselecektir. Reklamlarınızı doğru ve ilgili sayfaya yönlendirdiğinizden emin olun, hatalı bir sayfaya yönlendiriyor olabilirsiniz. Anahtar kelime kontrolu yaparken anahtar kelime eşleme modellerine uygun bir yapıda eşleme seçeneğini kullanın. Anahtar kelime eşleme seçeneklerini incelemek için daha önce yazmış olduğum yazıdan faydalanabilirsiniz.
  • Rekabet Analizi raporuna mutlaka göz atın. Haftalık olarak karşılaştırma yaparak bir analiz çıkartın. İndirimde olmadığınız günlerde ya da haftalarda rakibiniz eğer indirimdeyse ilgili kategori için bütçesini artırabilir sizden daha fazla görünürlük elde edebilir. Bunu takip etmekte fayda var. Hangi ata oynayacağınızı daha iyi anlarsınız.
  • Görüntülü Arama Ağı reklamları için mutlaka ve mutlaka hangi sayfalarda reklamlarınızın gösterildiğini takip edin. Performansı kötü olan; fazla maliyetli ve dönüşüm oranı düşük olan sayfaları kampanyanızdan hariç tutun. Görüntülü reklam ağındaki reklamlarınız oyun sitelerinde, video içerik üreten sitelerde çok sayıda gösterilebilir ve gereksiz yere maliyet oluşturabilir.
  • Google Alışveriş reklamlarınızın haftalık ROAS takibini yapın. Bir önceki haftaya göre ROAS karşılaştırmasını yaparak en çok hangi ürünleri sattığınızı takip edin. Listelenmeyen ürünleriniz var ise mutlaka ve mutlaka Google Merchanet Center hesabınıza göz atın. ve eksiklikleri tamamlayın. Google Alışveriş reklamları özellikle perakende ve e-ticaret modellerinde olmazsa olmaz kampanya modelidir. Bu kampanya modelini ihmal eder üzerine yeteri kadar eğilmezseniz sınıfta kalırsınız. Gösterim payı metriğinize bakarak, teklif ayarlarınızı elden geçirin.

Umarım faydalı bir yazı okumuşsunuzdur. Dijital pazarlama ve dijital pazarlama çalışmalarında uygulanan psikolojik kuramları ele aldığım Medium hesabımı da inceyelebilirsiniz.

Sevgiler

Can Durmaz

Psikoloji, davranışsal iktisat, tüketici davranışları gibi alanlarda araştırmalar yaparak tüketicinin satın alma davranışı üzerine çıkarımlar yapmakta ve kendi iş planıma dahil etmekteyim. 8 yılı aşkındır dijital pazarlama ve e-ticaret alanında çalışmaktayım. Kariyer hayatım boyunca start-up ve kurumsal firmaların Dijital Pazarlama departmanlarında görevler aldım. Bununla birlikte Tekstil, Gıda, Kozmetik, Mobilya, Fintech gibi sektörlerde dijital pazarlama ve strateji geliştirme üzerine danışmanlık hizmetleri veriyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu