Google Analytics’te Gelişmiş Segmentleri Neden Kullanmalıyız?

0
863
Google Analytics Gelişmiş Segmentler
Google Analytics Gelişmiş Segmentler

Google Analytics bizlere çok sayıda farklı veriyi paylaşan ve bunları rapor haline getirerek analiz yapmamızı kolaylaştıran bir platform. Dijital pazarlamada asıl önemli olan nokta bu verileri olabildiğinizce verimli şekilde yorumlayabilmek. İşte bu noktada Gelişmiş segmentler devreye giriyor. Web sitenize gelen ziyaretleri çeşitli segmentlere ayırarak karşılaştırma yapabilmenizi sağlar.

Örneğin; elektronik ürünler satan bir web sitenizin olduğunu ve sadece Türkiye’de hizmet verdiğinizi düşünelim. Sitenize günde ortalama 50k trafik alıyorsunuz. En çok hangi şehirden ziyaretin geldiğini ve hangi şehirden daha fazla gelir elde ettiğinizi öğrenmek istiyorsunuz. Gelişmiş segmentler tüm bu soruların cevabını sizlere sunabilen Google’ın en güçlü özelliklerinden bir tanesidir.

Peki… Gelişmiş segmentleri nereden ve nasıl oluşturacağız? Gelin kısaca göz atalım!

Öncelikle Analytics üzerinden Yönetici sekmesine tıklıyorsunuz.

Ardından Görünüm sütunun altından Segmentleri seçiyoruz.

Daha sonrasında segmentimizi oluşturacağımız ekran karşımıza çıkıyor.

Gelişmiş segmentler sayesinde trafik verimizi alt bölümlere ayırabiliriz. Ben örneğimde İstanbul’da android cihazından 30 TL üzeri siparişi gösteren bir veriye ulaşmak istedim. Bu veri kampanyalarımı ya da optimizasyonlarımı daha verimli hale getirmemde bana oldukça yardımcı olacak.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere

Sevgiler.

PAYLAŞ
Önceki İçerikFacebook Dinamik Reklamlara Detaylı Bir Bakış!
Sonraki İçerikGoogle Adwords Dinamik Arama Ağı Reklamları Nedir?
Psikoloji, davranışsal iktisat, tüketici davranışları gibi alanlarda araştırmalar yaparak tüketicinin satın alma davranışı üzerine çıkarımlar yapmakta ve kendi iş planıma dahil etmekteyim. 6 yılı aşkındır dijital pazarlama ve e-ticaret alanında çalışmaktayım. Kariyer hayatım boyunca start-up ve kurumsal firmaların Dijital Pazarlama departmanlarında görevler aldım. Dijital Pazarlama, Dönüşüm Oranı Optimizasyonu ve Yönetimi konularında danışmanlık hizmeti veriyorum.