🚀Her Dijital Pazarlamacı’nın Takip Etmesi Gereken Google Analytics Özel Raporları

0
485
Google Analytics Raporları

Dijital pazarlamacılar; analiz, raporlama, ölçümleme işlemlerini farklı farklı araçlar üzerinden gerçekleştiriyorlar. Bu yoğun ve kalabalık ekranlar da belirli bir süre sonra odak kaybına neden olabiliyor. Benim önümde en az 10 tane farklı farklı sekme açık oluyor ve sürekli o sekmeden başka sekmeye zıplayarak ilerlemek durumunda kalıyorum. Sizin de benzer durumları yaşadığınızı biliyorum. Google Analytics özel raporları kullanarak işletmenize katkıda bulunabilirsiniz.

Google Analytics özel raporlarını neden kullanmalısınız? Öncelikle, kullanabileceğiniz çok fazla veri var ve içgörüler için analiz etmeye çalışmak inanılmaz derecede zaman alıcı olabiliyor. Özel raporlar, verileri toplar ve analiz etmenizi kolaylaştıracak şekilde bize sunar, kullanması da çok basit bir arayüzdür.

Fakat ne için Google Analytics özel raporları kullanmanız gerektiğinden emin olmalısınız. Doğru soruların cevaplarını alabileceğinizden emin değilseniz saatlerce burada vakit kaybedersiniz. Konunun çıkış amacı da bu zaten. Vaktimizi verimli kullanmak!

Bu yazımda Google Analytycs üzerinde analizlerinizi kolaylıştıracak ve her an kolaylıkla erişebileceğiniz Google Analytics özel rapor formatından bahsedeceğim. Dijital pazarlama kariyerim boyunca hem danışmanlık verdiğim hem de tam zamanlı çalıştığım kurumlarda oluşturduğum bu raporları gözümün önünden ayırmadım. Sizin de ayırmamanızı tavsiye ederim. Hadi başlayalım!👇


✅Operating System Raporları


Bu rapor, sitenizin mobil cihazlar için ne kadar iyi optimize edildiğini ve nerelerde iyileştirme yapmanız gerektiğini anlamak için kullanılabilinir.

Cihaz bazında analizleri geliştirmek dönüşüm oranı optimizasyonu için oldukça önemli bir unsurdur. Yapılacak a/b test hipotezleri, geliştirmelerle birlikte müşterilerinize cihaz bazında farklı deneyimler sunabilirsiniz.

Google Analytics Operating System Raporu
Google Analytics Operating System Raporu

✅Saat ve Gün Raporları

Bu raporun da bize sağlayacağı fayda haftanın hangi günü ya da haftanın hangi saati daha çok trafik, sipariş, ciro aldığımızdır. Bu rapor formatı özellikle iletişim planını oluşturmamızda bize yardımcı olacaktır. Ziyaretin düşük olduğu, kullanıcı odağının azaldığı saatlerde kurşununuzu boşa harcamamak için bu rapora mutlaka göz atılması gerekmektedir.

Raporu aşağıdaki adımları izleyerek oluşturabilirsiniz.

Google Analytics Gün ve Saat Raporu
Google Analytics Gün ve Saat Raporu

Bu raporla birlikte alabileceğimiz 2 önemli aksiyon var:

1-Eğer yüksek trafik hacmini kaldıramayan bir websiteyi yönetiyorsanız trafiğinizin yoğun olduğu vakitlerde bu rapordan faydalanarak ekstra iletişim yapmamalısınız. İletişim takviminizi belirli periyotlara bölerek trafiğinizi daha geniş zamana yayabilirsiniz. 
2-Bununla birlikte trafiğinizin yüksek ancak dönüşüm oranının düşük olduğu saatlerde kampanyaları düzenleyen ekibe bilgi verererek satışın düşük olduğu saatleri hareketlendirmek için kampanya kurguları hazırlamalarını talep etmelisiniz ki kendi başına pure diğer ekiplerden uzak salt dijital pazarlama yapmanın doğru olmadığını düşünüyorum. Örneğin; kargo bedava, 1 alana 1 bedava, 3 Al 2 Öde vs… 
Google Analytics Özel Rapor Nasıl Oluşturulur? 

✅Websitenizde arama yapan kullanıcılar

Websitenizdeki arama barını kullanan müşteriler genellikle ne istedikleri konusunda net bir fikre sahiptir ve aradıklarını hızlı bir şekilde bulabilirlerse alışveriş yapma olasılığı her zaman daha yüksek olacaktır. Müşterilerinizin alışveriş yapma heyecanını kaybettirmeyin😉


BONUS:Üye olmuş ve Alışveriş Yapmamış Kişiler
Bilidiğiniz gibi genel e-ticaret ekosistemi üyeler üzerinden döner. 
Dijital pazarlamacı olarak amacımız ve bizden beklenilen websitemize ziyaretçi çekmek, gelen ziyaretçiyi üye yapmak, üye yaptığımız kullanıcıyı hızlı ve kolay bir şekilde satın alma döngüsüne sokarak alışveriş yaptırmak. Tek bir cümlede anlatılsada aslında ne kadar zor bir iş olduğunu zaten biliyorsunuz.

Websitenizin üyeliksiz alışveriş özelliğinin olmadığını düşünelim! Yani bir müşteri alışveriş yapmak istiyorsa üye olmak zorunda!

İlk olarak analiz yapabilmemiz için “Üye Olup Alışveriş Yapanlar” segmentini Google Analytics üzerinden oluşturmak gerekiyor. Segmenti doğru bir şekilde oluşturduğumuzdan emin olmak gerekiyor. Bununla alakalı şuradaki yazıyı inceleyebilirsiniz: Google Analytics Yeni Segment Oluşturma!

Google Analytics Gelişmiş Segmentleri Neden Kullanmalısınız?

Formul: Acq Rate = Alışveriş Yapanlar / Üye Olanlar

Elde etmiş olduğunuz Acquisition Rate metriğini geçen yıl karşılaştırmalı şekilde takip etmenizi öneririm. Hatta ve hatta bunun yanına session sayılarını da eklerseniz tadından yenmez. İki metrik arasındaki korelasyonu izlemeniz ve anlamınız faydalı olacaktır diye düşünüyorum yani acq. Rate düşmesi/artması trafiğinizin düşmesi/artması ile bir ilişkisi var mı anlamak gerekebilir. İlave olarak geçen yıla oranla karşılaştırma büyüme oranınızı  aynı tabloda görmek karar alabilmek ve aksiyona geçebilmek için çok daha faydalı olacaktır. 


Aşağıdaki tabloyu örnek olarak oluşturdum. Gerçek rakamları ifade etmemektedir. 

WeekRegistered CustomersPurchased CustomersAcquistion Rate
1.2.452345%14
2.1.786281%15
3.3.174387%12
4.2.593259%9


Bizim için üye olan kullanıcı kıymetli dedik ancak “üye olup alışveriş yapmayan kullanıcılar” da bir o kadar  kıymetli. Bu kullanıcılar alışveriş yapmıyorsa neden üye oluyorlar? Neden o kullanıcılar için bütçenizi boşa harcıyorsunuz? Üye olan kullanıcılar ne zaman alışveriş yapıyorlar? Gibi soruları kendimize bolca sormamız gerekiyor. Sorduğunuz soruların karşısında da aksiyon almak gerekiyor elbette. Peki, alınabilecek aksiyonlar neler?

Bu metriği(üye olup alışveriş yapmayanlar) hafta hafta takip ederek on-site kurguları çeşitlendirebilirsiniz. Örneğin; üye olmuş ve alışveriş yapmamış kişilere site içerisinde kupon kurgusu hazırlayabilir, ilk siparişlerinde kargo bedava, ya da “İlk Siparişinizde X TL” indirim ya da sepette ekstra indirim kurguları oluşturabilirsiniz.

Bununların ötesinde Facebook ve Google reklamlarınızda bu hedef kitleleri yeniden pazarlama listelerine dahil edip hedefleyerek, zaten satın alma niyeti oluşan kullanıcıları müşteriniz haline getirebilirsiniz.

Umarım keyifle okuduğunuz, bilgilendirici bir yazı olmuştur. Bir sonraki yazı da görüşmek üzere. 

PAYLAŞ
Önceki İçerikFacebook Ortak Reklamlar(Collaborative Ads)Nedir? Nasıl Çalışır?
Sonraki İçerikGoogle Analytics Eğitimi ve Kapsamı
Psikoloji, davranışsal iktisat, tüketici davranışları gibi alanlarda araştırmalar yaparak tüketicinin satın alma davranışı üzerine çıkarımlar yapmakta ve kendi iş planıma dahil etmekteyim. 8 yılı aşkındır dijital pazarlama ve e-ticaret alanında çalışmaktayım. Kariyer hayatım boyunca start-up ve kurumsal firmaların Dijital Pazarlama departmanlarında görevler aldım. Bununla birlikte Tekstil, Gıda, Kozmetik, Mobilya, Fintech gibi sektörlerde dijital pazarlama ve strateji geliştirme üzerine danışmanlık hizmetleri veriyorum.