GoogleGoogle Adwords

Görüntülü Reklam Ağı Kampanyalarını Optimize Etmenin 5 Yolu- Can Durmaz

Görüntülü Reklam Ağı Nedir?

Görüntülü Reklam Ağı, reklamlarınızın 2 milyondan fazla web sitesinde yayınlanmasını sağlayan bildiğimiz banner reklamlarıdır.

Görüntülü Reklam Ağı(GDN) kampanyaları genellikle marka bilinirliği, farkındalık yaratmak, yeni bir ürünün lansmanı ya da lead genaration marketing çalışmaları için çok sık tercih edilen bir modeldir. Bu modelde yüksek satış dönüşümleri ve gelir elde etmek dönem biraz daha zor olabiliyor. Görüntülü Reklam Ağı reklam modelinde takip edilmesi gereken metrikler Arama Ağı kampanyalarına göre oldukça farklılık gösterir.

GDN kampanyalarında takip edilmesi gereken metrikler; erişim, gösterim, dönüşüm oranı ve dönüşüm başına maliyet gibi metrikler olmalıdır.

Ayrıca Görüntülü Reklam Ağı reklamlarından çok fazla tıklama beklemek ve tıklama oranlarının düşük olmasından ötürü kampanyayı durdurmak sizin için yanlış bir karar olabilir.

Adwords uzmanları genellikle Arama Ağı reklamları için optimizasyon çalışmalarında yoğunluk verdiklerinden Görüntülü Reklam Ağı kampanyalarının optimizasyon çalışmalarına pek önemsemezler. Oysa Görüntülü Reklam Ağı kampanyalarında optimize etmenin çeşitli yolları vardır.

Peki, nedir o yollar?

1-Yerleşimler

Yerleşimler sekmesi Görüntülü Reklam Ağı kampanyaları için mutlaka ve mutlaka takip edilmesi gereken bir alandır. Bu alanda reklamlarınızın hangi sitelerde yayınlandığını, hangi siteden ne kadar tıklama ve dönüşüm aldığını görebilirsiniz. Burası aynı zamanda müşterilerinizin hangi sitelerde gezdiğine dair size iç görü sağlar.

Burada tıklama oranı düşük olan siteleri analiz ederek yüksek maliyet getiren alakasız siteleri kampanyalarınızdan hariç tutabilirsiniz. Böylece reklamlarınız bu sitelerde görünmez. Yalnız Görüntülü Reklam Ağı kampanyalarında tıklama oranı arama ağı kampanyalarına nazaran çok düşük olacağından değerlendirmelerinizi ve kararlarınızı buna göre verin!

Sitelerin dönüşüm oranları ve performanslarından memnun olduğunuz siteleri direkt olarak hedefleyebilir ve teklifleri arttırabilirsiniz. Görüntülü Reklam Ağı kampanyaları yönetenlerin birçoğu oyun sitelerinden oldukça şikâyetçidirler ve bu sitelerden çoğunlukla yanlış tıklama gerçekleşir.

2-Cihaz Hedefleme
Mobil cihazlara göre performansı gözden geçirme ve mobil cihazlar için teklif yükseltmek daha yüksek teklif vermek veya hatta tamamen hariç tutmak, arama ağı kampanyalarınız gibi düzenli olarak analiz edilmesi gereken bir şeydir.

3-Kategori Hariç Tutma

Kategori hariç tutmalar, kampanyalarınızdan hariç tutmayı seçebileceğiniz web siteleri kategorileridir. Maalesef, Google artık bu farklı “kategoriler” in performansını görmenize izin vermiyor, ancak en azından hala bunları hariç tutabiliyorsunuz.

4-Demografik Optimizasyon
Arama kampanyalarının aksine, performansı cinsiyet ve yaş gruplarına göre görebilir ve aslında teklif değiştiricilerini kullanabilir veya tamamen hariç tutabilirsiniz.

 

5-Erişim ve Sıklık
Görüntülenecek başka bir rapor, AdWords’ün boyutlar bölümündeki “erişim ve sıklık” raporudur. Sıklık, reklamınızın bir kullanıcı tarafından görülme sayısıdır. Sıklık sınırını kampanya ayarlarının altında değiştirebilirsiniz (bu özellikle yeniden pazarlama kampanyalarınız için önemli olabilir).

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere esen kalın! 🙂

Google reklamlarıyla alakalı diğer yazılarıma buradan ulaşabilir yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Can Durmaz

Psikoloji, davranışsal iktisat, tüketici davranışları gibi alanlarda araştırmalar yaparak tüketicinin satın alma davranışı üzerine çıkarımlar yapmakta ve kendi iş planıma dahil etmekteyim. 8 yılı aşkındır dijital pazarlama ve e-ticaret alanında çalışmaktayım. Kariyer hayatım boyunca start-up ve kurumsal firmaların Dijital Pazarlama departmanlarında görevler aldım. Bununla birlikte Tekstil, Gıda, Kozmetik, Mobilya, Fintech gibi sektörlerde dijital pazarlama ve strateji geliştirme üzerine danışmanlık hizmetleri veriyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu