Dijital Pazarlama Danışmanlığı
Trend

Dijital Pazarlama Danışmanlık Hizmeti ve Kapsamı? Neden Danışman ile Çalışmalısınız?

Dijital Pazarlama Danışmanı Kimdir?

Dijital pazarlama danışmanı, çeşitli dijital teknolojileri kullanarak şirketlerin ürün veya hizmetlerinin reklam veya pazarlamasının en etkili yollarını data odaklı bir modelle arar ve belirler. Kişiselleştirilmiş dijital pazarlama stratejileri geliştirirler, hali hazırdaki stratejilerde geliştirmeler önerirler ve müşteri etkileşimini artırmak için sürekli fırsatları kovalar ya da fırsatları yaratırlar.

Dijital pazarlama danışmanı, potansiyel müşteriler oluşturmak ve satış dönüşümlerini artırmak için çevrimiçi pazarlama kanallarından yararlanma konusunda uzmanlaşmış harici bir danışmandır.

Dijital pazarlama danışmanlarının hizmetleri ihtiyaçlarınıza göre değişiklik göstermektedir. Bazıları yalnızca belirli pazarlama kampanyalarını ele alacaktır. Diğerleri, baştan sona tüm pazarlama stratejinizi denetleyecektir.

Dijital Pazarlama Danışmanı Ne İş Yapar?

Dijital pazarlama danışmanı, markanın hedeflerini gerçekleştirebilmesinde gerekli tüm dijital pazalama enstürmanlarını bütünleşik bir yaklaşımla uygulayabilen ve veri odaklı strateji geliştirerek tüm platformlarda markayı büyütebilecek çalışmalar yapar, raporlar ve insight çıkartır.

1-Strateji ve Planlama →

Dijital pazarlama danışmanı markanızın temel hedeflerine ulaştırabilme sürecinde işinizi büyütmeye yardımcı olacak ve size yol haritası çıkartacaktır.
Bu stratejiyi data driven yaklaşımıyla in-depth analizler yaparak sağlayabilecektir.
Bazen ki bence büyük bir çoğunlukla doğru bildiğimiz bir çok konunun aslında yanlış olduğunu size(markaya) gösterecektir.

2- Bütüncül Pazarlama Yaklaşımın Sergilenmesi→ 

Hiçbir strateji yoktur ki salt Facebook ve Google reklamlarıyla sizi başarıya ulaştıramaz. Bir markanı tüketicisine temas ettiği tüm online mecralarda güçlü bir strateji ve plan oluşturulması gerekmektedir. Bugün ilgili ilgisiz birçok kişi Facebook ve Instagram’dan reklam verebiliyor fakat bunun başarı kıstası tabiki yok ve herhangi bir stratejiye dayanmıyor. Bununla birlikte websitenizde tüketicinize herhangi bir fırsat veya fayda sunamıyorsanız tek başına Google ve Facebook kampanyaları sizi yalnızca bir noktaya götürür istediğiniz noktaya değil ve yalnızca Facebook ve Google reklamlarından medet ummak asla ve asla doğru bir fikir değildir.

Bir dijital pazarlama danışmanı, firmanın ticari planındaki kampanyayı incelemeli ve dijital pazarlama kanallarındaki performansı maksimum seviyeye çıkarabilmek adına plana dahil olmalı ve yönlendirme yapmalıdır. Örneğin; sevgililer günü kampanyasında rakipleriniz “Net %50 İndirim” vurgusuyla kampanya yapıyorsa sizin de benzer şekilde ilerlemeniz gerekebilir ya da %40’a Varan İndirim + Kargo Bedava” gibi söylemle ek fayda sunmaya çalışarak kampanyayı güçlendirebilir.

3- İş Akışı Optimizasyonunun Sağlanması → 

Birçok markada gözlemledim ki firmaların özellikle küçük ve orta ölçekli markalarda mevcut bir iş akışı yok. Görsel hazırlanması için briefi kim verecek, görsel ya da videoda neler olması gerekiyor, kampanya planlamasını kim yapacak, ajansa görselleri kim gönderecek, ajansı dinamik olarak kim yönlendirecek konuları hep havada kalan konular olduğunu gördüm. Bu noktada tecrübeli bir dijital pazarlama danışmanı tüm bu eksiklikleri bir akış diyagramı çizerek belirleyebilir ve bunu danışmanlık verdiği markaya benimsetebilir.🚀

4-Yanlış Takip Edilen veya Takip Edilmeyen KPI’lar

Marka toplantılarında görüşme yaptığım tüm markalara takip ettikleri KPI’ları soruyorum ve görüyorum ki çoğunlukla ya takip etmesi gereken KPI’ları değil daha az takip etmesi gereken KPI’ları takip ediyor ya da gerçekten hiç KPI takibi yapılmıyor. Bir dijital pazarlama danışmanı, belirli hedef ve stratejilerinize göre hangi temel performans göstergelerini ve metrikleri izlemeniz gerektiği konusunda size rehberlik edebilir. Projelerinizin performansını ölçebileceğiniz ve raporlayabileceğiniz bir sistem oluşturmanıza yardımcı olacaklardır. Ayrıca sizi doğru analiz araçlarına ve yazılıma yönlendirebilirler.🎯

5-Yenilikçi Fikirlerin Önerilmesi → 

Bir dijital pazarlama danışmanıyla çalışmanın bir diğer değerli yanı, stratejiniz ne olursa olsun size(markaya) taze ve uygulanabilir yeni fikirler sunabilmesidir. Bu fikirlerin bir çoğu ve hatta tamamı marka tarafından uygulandığı takdirde elde somut ve değerli sonuçlar almanız kaçınılmazdır.
Dijital pazarlama danışmanları bu alandaki en güncel trendleri ve gelişmeleri yakından takip ederler. Böylece, işletmenin büyümesini sağlayacak en yeni fikirler markaya sunabilirler🔥🔥

Dijital pazarlama ve davranışsal iktisal ile ilgili deneyimlerimi aktarmış olduğum medium hesabıma da mutlaka göz atın!

Neden Benimle Çalışmalısınız?

  • Türkiye’nin lider firmalarının milyon TL’lik dijital pazarlama bütçelerini yöneterek başarılar elde ettim.
  • 2013 yılından beri dijital pazarlama ve e-ticaret ekosisteminin içerisindeyim ve bu zamana kadar makralara değer katan ciddi deneyimler elde ettim.
  • Kozmetik, gıda, dermokozmetik, sağlık, anne-bebek, tekstil, fintech gibi sektörlerdeki firmalara danışmanlık hizmeti vermeye devam ediyorum.
  • Kurumsal ve kişiye özel dijital pazarlama ve reklamcılık eğitimleri vererek 100’ün üzerinde kişiye eğitimler verdim.

TANIŞALIM, BİRLİKTE BAŞARALIM🙋🏻‍♂️

Bana aşağıdaki form üzerinden hızlıca ulaşabilirsiniz

Can Durmaz

Psikoloji, davranışsal iktisat, tüketici davranışları gibi alanlarda araştırmalar yaparak tüketicinin satın alma davranışı üzerine çıkarımlar yapmakta ve kendi iş planıma dahil etmekteyim. 8 yılı aşkındır dijital pazarlama ve e-ticaret alanında çalışmaktayım. Kariyer hayatım boyunca start-up ve kurumsal firmaların Dijital Pazarlama departmanlarında görevler aldım. Bununla birlikte Tekstil, Gıda, Kozmetik, Mobilya, Fintech gibi sektörlerde dijital pazarlama ve strateji geliştirme üzerine danışmanlık hizmetleri veriyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu